Dialektyczna terapia behawioralna DBT dorośli i nastolatki

Dialektyczna Terapia Behawioralna dorośli i nastolatki

Odwiedzasz teraz tę stronę co prawdopodobnie jest sposodowane cierpieniem jakiego doswiadczasz w codziennym życiu. Twoja wrażliwość emocjonalna może sprawiać, że codzienność wydaje się nie do udźwignięcia, a może z powodu tej wrażliwości angażujesz się w zachowania, które są dla Ciebie szkodliwe. Twoje relacje nie dają Ci satysfakcji lub są dla Ciebie źródłem cierpienia. Wiele z tych problemów może się wiązać z trudnościami, które psychologowie i psychoterapeuci określają zaburzeniem osobowości z pogranicza lub problemami z regulacją emocji.

Dialektyczna terapia behawioralna to skuteczna metoda terapii dla osób z dysregulacją emocjonalną. Pomagamy pacjentom poprzez rozwijanie ich wiedzy i samoświadomości. Dialektyka oznacza łączenie przeciwieństw, między innymi podstawowego przeciwieństwa, łączenia nacisku na akceptację pacjenta, takim jakim jest i jednocześnie naciskiem na zmianę jego życia, które w obecnej formie jest pełne cierpienia. DBT to zbudowanie życia wartego przeżycia. Dialektyka pozwala łączyć ze sobą zarówno akceptację, jak i nastawienie na zmianę. Czerpie z możliwości obydwu w zależności od tego, kiedy są potrzebne – w różnych sytuacjach proporcje akceptacji i zmiany będą się różnić. DBT pozwala uprawomacniać doświadczenia pacjenta, to znaczy potwierdzać je, wskazywać, że w danym kontekście są one zrozumiałe. Jest to całkowicie sprzeczne z tym, czego mógł doświadczać wcześniej w unieważniających środowiskach. Stanowi to element akceptacji, który jest w ciągu dalszego postępowania równoważony pracą nad zmianą zachowań i umożliwia przez to budowanie życia wartego przeżycia.  

Z terapii DBT można korzystać niezależnie od płci i wieku – wszędzie tam, gdzie cierpienie jest związane z trudnościami w regulacji emocji i kontrolą zachowań nadmiernie impulsywnych.

 

4 etapy leczenia

4 etapy leczenia odpowiadające poziomowi funkcjonowania danej osoby.  Jasna hierarchia priorytetów na w każdym etapie:

 1. zmniejszenie zachowań samobójczych i zagrażających życiu;
 2. zmniejszenie zachowań, które przeszkadzają w leczeniu; 
 3. zmniejszenie zachowań, które mają poważny wpływ na jakość życia;
 4. zwiększenie umiejętności radzenia sobie.

4 Tryby leczenia

Grupowy trening umiejętności, psychoterapia indywidualna, konsultacje telefoniczne oraz zebrania zespołu prowadzącego. Te tryby odpowiadają czterem funkcjom leczenia:
1. Pomoc pacjentom zdobyć nowe umiejętności;
2. pomoc w motywacji, by stosować te umiejętności;
3. pomoc pacjentom w zgeneralizowaniu tych umiejętności na codzienne życie;
4. utrzymanie motywacji i rozwijanie umiejętności terapeutów.

Moduły Treningu

Trening umiejętności składa się z 4 modułów:
1. Uważność;
2. umiejętności interpersonalne;
3. regulacja emocji;
4. radzenie sobie z kryzysem/stresem.

CBT i Behawioryzm

DBT zawiera elementy psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej: zmiana przekonań, behawioralny nacisk na zmianę zachowania (trening umiejętności).
 

Skoncentrowanie na Kliencie

DBT zawiera w sobie podejście skoncentrowanie na kliencie (Rogers), radykalną akceptację klientów, praca z relacją pomiędzy terapeutą, a klientem, uprawomocnianie doświadczeń.

DLA KOGO DIALEKTYCZNA TERAPIA BEHAWIORALNA?

Dialektyczna Terapia Behawioralna DBT jest skuteczna w leczeniu:

 • dysregulacji emocjonalnych,
 • osób dokonujących samookaleczeń,
 • osób będących w kryzysach, 
 • osób doświadczających myśli samobójczych, z tendencjami samobójczymi,
 • osób z zaburzeniami osobowości borderline,
 • osób z zaburzeniami osobowości (innymi niż borderline),
 • zaburzeń odżywiania (bulimii, anoreksji),
 • choroby afektywnej dwubiegunowej,
 • depresji o ciężkim przebiegu,