Psycholog dla dorosłych, dzieci i młodzieży

PSYCHOLOG I PEDAGOG DLA DZIECI

Terapia prowadzona jest przez psychologów dziecięcych w formie zabawy lub rozmowy, w zależności od wieku i możliwości dziecka. Dla dziecka jest to miłe i ciekawe doświadczenie. Na początku terapeuta poznaje dziecko i jego świat, odkrywa jego pasje, zainteresowania, mocne strony i talenty. Jeśli dziecko lubi budować z klocków to budujemy, jeśli lubi grać w gry planszowe to gramy. Najważniejsze jest to, aby stworzyć bliską relację terapeutyczną, która oparta jest na zaufaniu, otwartości i szczerości. Dzięki temu możliwa będzie pomoc.
Z kolei rodzice lub opiekunowie pomagają we wprowadzeniu małych zmian, które są potrzebne, aby dziecko mogło prawidłowo funkcjonować. To bardzo ważna i odpowiedzialna rola rodziców w terapii dziecka. Zmiany wprowadzamy stopniowo, krok po kroku, małymi kroczkami, obserwując przy tym co działa i powtarzając te czynności które przynoszą oczekiwane rezultaty. Psycholog wspiera proces rozwoju całej rodziny.

Terapia dziecka daje szansę na rozwiązanie wielu trudności i problemów emocjonalnych, wychowawczych, rozwojowych i edukacyjnych u kilkulatka. Terapia jest dostosowana do wieku i możliwości psychofizycznych małego Klienta oraz do potrzeb i możliwości jego rodziny. Terapeuta pomaga w rozwiązaniu codziennych problemów, takich jak trudności szkolne, lęki i koszmary nocne, problemy w relacjach z rówieśnikami itp. Może wyjaśnić dziecku w przystępny i dostosowany do jego wieku sposób wiele trudnych i skomplikowanych spraw. Może też pomóc w przypadku występowania zaburzeń rozwojowych u dziecka. Pracujemy z dziećmi od 3 roku życia.

PSYCHOLOG I PEDAGOG DLA MŁODZIEŻY

Dorastanie to trudny okres w życiu młodego adolescenta. To okres wielu zmian biologicznych, hormonalnych, czasem gwałtownych i szybkich, czas kształtowania się poglądów i przekonań, tożsamości, potrzeba poczucia przynależności do grupy rówieśniczej, akceptacji, posiadania przyjaciół i huśtawka emocjonalna. To, co fascynowała nastolatka wczoraj, jutro może być już nieprzyjemnym wspomnieniem. Z jednej strony bardzo zależy im na opinii rówieśników, z drugiej mają często odmienne racje dorosłych. Adolescencja to czas pierwszych ważnych, życiowych decyzji, pierwszych związków partnerskich, problemów i zawodów miłosnych. Przy tym wszystkim pojawia się bardzo dużo niepewności, lęku i poczucia bycia pomiędzy światem dorosłych a światem dzieci. Czasami rodzicom trudno jest zrozumieć szybkość i intensywność zmian jakie zachodzą w życiu dorastających dzieci. Nastolatkom też nie jest z tym łatwo.
Terapia nastolatka polega na stworzeniu relacji terapeutycznej, opartej na zaufaniu i akceptacji świata dorastającego człowieka. Wiemy, że większość zachowań nastolatków wiąże się z bardzo ważnymi dla nich potrzebami, które w ten sposób próbują sobie zaspokoić. Otwartość i zaufanie pozwala na zrozumienie dorastającego człowieka i odkrycie, które potrzeby adolescenta nie są zaspokojone i w jaki sposób aktualnie próbuje on je realizować. Ponieważ potrzeby same w sobie są nienegocjowane, próbujemy zmieniać sposób ich zaspokajania na bardziej konstruktywny. O tym rozmawiamy z nastolatkami i wspólnie zastanawiamy się, co byłoby dla nich najlepsze.

Kim jestem i dokąd zmierzam?

Okres dorastania to czas dużej niepewności siebie i pytań o to, kim jestem, czego potrzebuję, w czym jestem dobry i co potrafię zrobić. Poznanie swoich mocnych i słabych stron jest bardzo ważne w sytuacjach gdy podejmujemy życiowe decyzje takie jak wybór szkoły, partnera, łączenie edukacji z pracą, wyjazd na studia za granicę itp. Młode osoby często podejmują pewne kroki za namową rodziców, bo nie umieją się im przeciwstawić, bo inni tak robią i tak radzą dorośli. Decyzje te nierzadko rzutują na ich przyszłość i często nie są zgodne z tym, czego dorastający człowiek naprawdę chce. Takie sytuacje często wyrządzają wiele cierpienia młodym osobom. Kontakt z psychologiem może im pomóc dotrzeć do ich własnych marzeń i ambicji, predyspozycji i umiejętności oraz określić ich własny cel życiowy. Dzięki temu młody Klient może podążać w swoim kierunku i określać małe kroki, które przybliżą go do osiągnięcia celu. Jest to niezwykle ważne w życiu młodzieży, daje motywację i sens do robienia małych kroków istotnych z punktu widzenia przyszłości. Te małe kroki przekładają się w końcu na coś znacznie większego i istotnego, budują więc poczucie własnej wartości, mobilizują, kształtują cierpliwość i ukierunkowują młodych ludzi. Dzięki temu mogą oni realizować się w tym, w czym są dobrzy. Daje to poczucie spełnienia w życiu i pozwala na osiągnięcie sukcesu.

Psychoterapia

Dużo młodych ludzi zmaga się z zaburzeniami lękowymi, myślami natrętnymi, obniżonym nastrojem czy depresją. Czasem do tego mogą dochodzić myśli samobójcze. Często młodzi ludzie doświadczają również problemów z adaptacją w nowym miejscu zamieszkania, w nowej szkole, np. w nowym mieście podczas wyjazdu na studia. Tego typu problemy często przysparzają dużo cierpienia i są bardzo bolesne. Wiele z nich wiąże się z trudnymi doświadczeniami jakie miały miejsce w szkole, domu i w relacjach z innymi ludźmi. Psychoterapia to przestrzeń do zastanowienia się nad tym i wspólnej pracy nad problemami. Dzięki niej wiele osób, które borykają się z różnymi trudnościami, doświadczają wiele bólu i cierpienia, co znacznie utrudnia im funkcjonowanie, może stawić czoła swoim problemom w atmosferze bezpieczeństwa, zaufania i otwartości. Gdy przepracujemy pewne emocje i schematy myślowe zobaczymy, że znacznie łatwiej jest nam żyć. Zajmujemy się m.in. problemami natury depresyjnej, problemami emocjonalnymi, nerwicowymi, niską samooceną, fobią szkolną itp. Psychoterapia dzieci i młodzieży prowadzona jest w formie indywidualnej. Warto nadmienić, że korzystanie z pomocy psychologicznej dzieci i młodzieży do 18 roku życia musi odbywać się za zgodą rodziców.