Psychoterapia poznawczo-behawioralna CBT dorośli
Psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym CBT
Psychoterapia poznawczo-behawioralna to skuteczna metoda terapii, która ma na celu złagodzenie psychologicznego napięcia poprzez korygowanie błędów w myśleniu i interpretacji określonych faktów. Poprawiając błędne przekonania, możemy przerwać nadmierne reakcje emocjonalne i behawioralne.
Aaron Beck zauważył, że pacjenci z depresją prezentują zniekształcony sposób postrzegania dotyczący nie tylko siebie, ale też innych ludzi, otoczenia i przyszłości. Psychoterapia CBT ma na celu weryfikację myśli automatycznych i konfrontowanie ich z rzeczywistością. Dociera już do naszych przekonań pośredniczych i schematów, których przepracowanie przynosi Pacjentom ulgę.
Zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej pozwala na powrót do zdrowia i ograniczenie kosztów spowodowanych chorobą. Psychoterapia CBT jest metodą zapewniającą najlepsze efekty przy najniższych kosztach, ze względu na swoją specyfikę – ograniczenie w czasie i wynikającą z niej możliwość zastosowania w zarówno warunkach opieki ambulatoryjnej jak i stacjonarnej. Jest jedną z nielicznych metod psychoterapii o udowodnionej naukowo skuteczności w leczeniu zaburzeń psychicznych (www.nice.org.uk).
Dużo ludzi zmaga się z zaburzeniami lękowymi, myślami natrętnymi, obniżonym nastrojem czy depresją. Czasem do tego mogą dochodzić myśli samobójcze. Często młodzi ludzie doświadczają również problemów z adaptacją w nowym miejscu zamieszkania, w nowej szkole, np. w nowym mieście podczas wyjazdu na studia. Tego typu problemy często przysparzają dużo cierpienia i są bardzo bolesne. Wiele z nich wiąże się z trudnymi doświadczeniami jakie miały miejsce w szkole, domu i w relacjach z innymi ludźmi. Psychoterapia to przestrzeń do zastanowienia się nad tym i wspólnej pracy nad problemami. Dzięki niej wiele osób, które borykają się z różnymi trudnościami, doświadczają wiele bólu i cierpienia, co znacznie utrudnia im funkcjonowanie, może stawić czoła swoim problemom w atmosferze bezpieczeństwa, zaufania i otwartości. Gdy przepracujemy pewne emocje i schematy myślowe zobaczymy, że znacznie łatwiej jest nam żyć. Zajmujemy się m.in. problemami natury depresyjnej, problemami emocjonalnymi, nerwicowymi, niską samooceną itp. Psychoterapia osób dorosłych prowadzona jest w formie indywidualnej.
Psychoterapia indywidualna to cykliczne spotkania terapeuty i klienta, podczas których w centrum zainteresowania jest Klient i jego życiowe rozterki. Psychoterapeuta uważnie słucha tego, co Klient mówi o swoim świecie, aktualnym życiu, o swoich potrzebach, marzeniach, troskach i wątpliwościach. Pomaga w rozpoznawaniu myśli automatycznych Klienta, emocji oraz reakcji organizmu, która pojawia się w następstwie określonego sposobu interpretowania rzeczywistości. Podczas spotkania bardzo ważne jest wzajemne zaufanie, akceptacja, otwartość, szczerość i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu Klient czuje się rozumiany i wysłuchany. Obok dyskrecji zapewniamy też rozmowę wolną od ocen. Nie jest naszym celem ocenianie innych, które nie wnosi nic dobrego. Nie dajemy też gotowych rad, ponieważ głęboko wierzymy, że Klient sam wie, co jest dla niego dobre i jest najlepszym ekspertem swojego życia. Nasza rola sprowadza się do tego, aby wspierać go i towarzyszyć w poszukiwaniu najbardziej optymalnej dla siebie drogi. Spotkania najczęściej są raz w tygodniu i trwają 50 minut. W sytuacjach kryzysowych możliwe są częstsze sesje. Pamiętaj, na pomoc nigdy nie jest za późno. Jeśli czujesz smutek, gniew, złość, lęk i zmagasz się z nieprzyjemnymi doświadczeniami z przeszłości lub przechodzisz żałobę po stracie kogoś bliskiego, zadzwoń do nas. Pomożemy Ci także w przeżyciu wypadku, choroby i w zaadaptowaniu się do nowej sytuacji. Możesz skontaktować się z nami również wtedy, gdy doświadczasz konfliktów w związku, rozpadu relacji partnerskiej czy rozwodu. W każdej sytuacji w której czujesz, że chciałbyś poprawić swoje relacje z otoczeniem oraz zwiększyć jakość swojego życia. Dzięki rozmowie z psychoterapeutą lepiej zrozumiesz to, co dzieje się aktualnie w Twoim życiu
DLA KOGO PSYCHOTERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA?
Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest skuteczna w leczeniu:
- fobii specyficznych (np. fobii społecznej, agorafobii, klaustrofobii itp.)
- lęków napadowych, ataków paniki,
- lęku uogólnionego,
- nerwic,
- depresji,
- depresji poporodowej,
- chorobie afektywnej dwubiegunowej
- zaburzeniach adaptacyjnych,
- zaburzeń osobowości (m.in. osobowość chwiejna emocjonalnie, borderline),
- zaburzeń odżywiania (bulimii, anoreksji),
- OCD (zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych),
- schizofrenii,
- PTSD (stresu pourazowego),
- pomaga uporać się z żałobą i stratą,
- zaburzeń snu,
- dysregulacji emocjonalnej,
- samookaleczeń i myśli samobójczych,
- osób znajdujących się w sytuacjach kryzysowych,
- problemów w relacjach z rówieśnikami,
- innych problemów wynikających z aktualnej sytuacji życiowej…