Grupowa Terapia Schematów
Terapia Grupowa Schematów dla dzieci i młodzieży
Terapia grupowa prowadzona jest w nurcie poznawczo-behawioralnym w połączeniu z metodami i technikami zaczerpniętymi z terapii schematów. Organizowana przez nas terapia grupowa dla dzieci i młodzieży w Łodzi pozwoli uczestnikom grupy rozpoznawać i zrozumieć swoje emocje, objawy, a także odzyskać kontrolę nad swoimi myślami, uczuciami i zachowaniem. Dzieci i młodzież otrzymają wsparcie i zrozumienie od terapeuty oraz Uczestników, którzy przechodzą przez takie same lub podobne sytuacje i problemy. Grupa staje się środowiskiem terapeutycznym, które sprzyja uczeniu się przez doświadczenie, poznawaniu siebie, innych ludzi i naszych związków z nimi. Podczas terapii każdy z jej Uczestników otrzyma indywidualną pomoc i wsparcie, jednocześnie wzmacniając grupę jako całość. Terapia grupowa opiera się na idei, że wszyscy są silniejsi, gdy pracują razem nad wspólnym celem. Uczestnicy są zachęcani do dzielenia się swoimi przemyśleniami i uczuciami w bezpiecznym środowisku. Pomaga im to przezwyciężyć problemy i prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie.
Terapia grupowa CBT z Terapią Schematów uznawana jest za najskuteczniejszą w łagodzeniu objawów depresji i lęku. Większość Pacjentów, którzy korzystają z terapii CBT, odczuwa poprawę już po kilku-kilkunastu spotkaniach.
Terapia grupowa schematów – zasady – dlaczego to działa?
- Uczestnicy grupy wspierają się nawzajem w atmosferze szacunku i akceptacji. W trakcie spotkań Pacjenci przyglądają się relacjom między sobą i udzielają sobie informacji zwrotnych, które często okazują się ogromną pomocą w poprawie relacji z bliskimi osobami spoza grupy. Jednocześnie Uczestnicy towarzyszą sobie w przeżywaniu emocji oraz pozytywnych i negatywnych zdarzeń z dnia codziennego. Czynnikiem leczącym jest tutaj również wzajemna akceptacja i zrozumienie.
- Terapia grupowa schematów pozwala na integrację i poznanie rówieśników, którzy zmagają się z podobnymi problemami. Daje wiele dróg na odnalezienie rozwiązań dla swoich problemów. W trakcie spotkań grupowych Uczestnicy analizują nie tylko własne doświadczenia. Towarzyszą także rówieśnikom w ich trudnościach, wspierają ich i dają im informacje zwrotne. To pozwala na zmianę percepcji własnych problemów, odbudowuje poczucie wewnętrznej siły oraz skuteczności.
- Terapia poznawczo-behawioralna dostarcza konkretnych narzędzi do radzenia sobie ze smutkiem, niepokojem i innymi objawami. W trakcie spotkań Uczestnicy dowiedzą się, skąd mogą brać się ich objawy, co pomogło innym osobom radzić sobie z podobnymi problemami, a także jak odzyskać kontrolę nad swoim stanem psychicznym. Spotkania obfitować będą w ćwiczenia i inne aktywności służące rozwijaniu ważnych w życiu umiejętności.
Grupa będzie liczyć około 6-8 osób. Spotkania będą odbywać się raz w tygodniu – godz. 17.30-19.00 przez okres 12 miesięcy z możliwością kontynuowania procesu.
Kwalifikacja do grupy opiera się na jednym spotkaniu z prowadzącą grupę psychoterapeutką. To rozmowa, w trakcie której rodzice będą mogli opowiedzieć o dziecku, uzyskać odpowiedzi na dotyczące terapii grupowej pytania i rozwiać swoje wątpliwości, a dziecko będzie mogło opowiedzieć o swoich problemach. W jej trakcie Specjalistka będzie mogła także ustalić, czy psychoterapia grupowa ma szansę pomóc dziecku w jego problemach (przeciwwskazania to np. całościowe zaburzenia rozwoju – autyzm). W razie potrzeby zaproponujemy wsparcie innego rodzaju niż terapia grupowa.
DLA KOGO TERAPIA GRUPOWA SCHEMATÓW?
Terapia grupowa schematów prowadzona w nurcie CBT adresowana jest do dzieci i młodzieży z problemami z:
- dysregulacją emocjonalną,
- z osobowością idącą w kierunku osobowości chwiejnej emocjonalnie (borderline)
- niską samooceną
- problemami z akceptacją siebie
- stanami depresyjnymi i lękowymi
- myślami i planami samobójczymi
- zaburzeniami lękowymi
- wycofaniem społecznym
- fobiami, np. fobią szkolną, społeczną
- zaburzeniami adaptacyjnymi
- brakiem akceptacji ze strony rówieśników
- uległością i brakiem asertywności
- nieadaptacyjnymi schematami
- …
Zajęcia prowadzimy w grupach wiekowych:
- dzieci w wieku 7-10 lat
- dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat
- młodzież 15-18 lat.
O kwalifikacji do grupy decyduje psychoterapeuta prowadzący daną grupę podczas pierwszego spotkania.