Diagnostyka ADHD
Co to jest ADHD?
- ADHD, czyli fachowo zespół nadpobudliwości psychoruchowej lub zaburzenie hiperkinetyczne (zespół hiperkinetyczny) to trudności, które oddziałują zarówno na zachowanie, jak i stan psychiczny Pacjenta. U zdecydowanej większości osób objawy pojawiały się już w dzieciństwie – statystycznie, maksymalnie w wieku 12 lat ujawniają się pierwsze symptomy ADHD.
- Zaburzenia koncentracji uwagi - niezdolność do skupienia uwagi przez dłuższy czas, duża trudność w skupieniu się w hałasie lub w niesprzyjającym środowisku, trudność w samodzielnym organizowaniu sobie pracy; duża trudność w kończeniu skomplikowanych zadań i podążaniu za czyjąś instrukcją (w przypadku ADHD u dorosłych, objawy mogą obejmować problemy ze znalezieniem pracy i ze sprawnym wywiązywaniem się z obowiązków na swoim stanowisku); zapominanie o ważnych sprawach, tzw. roztargnienie (przejawiające się np. częstym gubieniem swoich rzeczy).
- Nadmierna aktywność (tzw. nadpobudliwość ruchowa) - częste odczuwanie silnej potrzeby poruszania rękami i nogami, odrywania się od aktualnie wykonywanej czynności; doświadczanie częstego uczucia niepokoju, przysłowiowej trudności z “wysiedzeniem na miejscu”; niekiedy duża potrzeba aktywności fizycznej.
- Impulsywność – objawia się przede wszystkim trudnością z odraczaniem decyzji, doprowadzaniem trudnych zadań do końca i (czasem) z radzeniem sobie ze złością; w wieku dziecięcym może się to przejawiać zaburzeniami zachowania i sprawianiem różnych trudności wychowawczych (choć warto pamiętać, że dzieci z ADHD równie często są wycofane, ciche); u dorosłych może natomiast wpływać na niestałość w związkach i angażowanie się w ryzykowne zachowania (takie jak używki czy np. hazard); przerywanie innym osobom, trudność z poczekaniem na swoją kolej – czy to w rozmowie, czy też innych aktywnościach; problemy z regulacją swoich emocji, czasem również tendencje do wybuchania złością, używania w złości wyzwisk i wulgaryzmów, czasem także zachowań agresywnych.
- ADHD ma podłoże przede wszystkim genetyczne. Mutacje w obrębie genów, powikłania w okresie ciąży i porodu oraz nieprawidłowości w strukturze i pracy ośrodkowego układu nerwowego to dotychczas wyróżnione czynniki, które wpływają na pojawienie się u danej osoby objawów ADHD. Leczenie dzieci, młodzieży i dorosłych daje jednak bardzo dobre, potwierdzone badaniami efekty. Nieleczone ADHD może znacząco utrudnić ukończenie szkoły, znalezienie przyjaciół czy partnera/ki, jednak osoba z nadpobudliwością psychoruchową, która zostanie objęta odpowiednim wsparciem, ma dużą szansę przestać odczuwać wszelkie poważniejsze konsekwencje tego zaburzenia.
Diagnoza psychologiczna ADHD u dzieci i młodzieży:
- Na pierwszą wizytę zapraszamy samych rodziców – w jej trakcie psycholog zbiera wywiad na temat ogólnego funkcjonowania dziecka i zauważanych przez otoczenie objawów ADHD. Symptomy u dzieci często przejawiają się już w bardzo wczesnym wieku, stąd na pierwsze spotkanie warto również zabrać całą posiadaną dokumentację córki/syna (np. od lekarza pediatry lub neurologa, związaną z ewentualnymi chorobami przewlekłymi, opinię wychowawcy z przedszkola/szkoły);
- Druga wizyta opiera się na obserwacji dziecka przez psychologa i polega na wspólnej zabawie lub rozmowie (w zależności od wieku dziecka);
- Na trzeciej wizycie psycholog korzysta ze standaryzowanych narzędzi psychologicznych do diagnozy ADHD u dzieci, dobieranych ze względu na indywidualne możliwości i potrzeby dziecka. Korzystamy z następujących testów dla dzieci:
-Conners 3 dla rodziców, dziecka i nauczycieli -IDS-2 mierzący poziom inteligencji
-test neuropsychologiczny MOXO
-Niewerbalny Test Sortowania Kart Stroopa
oraz inne narzędzia – pozwalające na ocenę koncentracji uwagi i stylów zachowania w różnych sytuacjach. - Ostatnie spotkanie przeznaczone jest dla rodziców i dziecka (jeśli dziecko jest w wieku od 7 / 8 do 18 lat) lub samych rodziców (jeśli dziecko ma poniżej 7 / 8 roku życia) i poświęcone jest omówieniu diagnozy. Psycholog przedstawi Państwu wyniki badania oraz dalsze zalecenia do wykorzystania w domu i przedszkolu/szkole. Wyjaśni również, jak przebiega leczenie ADHD u dzieci (i ewentualnych innych zaburzeń, jeśli takowe zostaną rozpoznane u dziecka) i gdzie należy zgłosić się po dalszą pomoc. Diagnoza ADHD u dzieci i młodzieży jest zwieńczona wystawieniem opinii psychologicznej.
Diagnoza psychologiczna ADHD u dorosłych:
- Wywiad diagnostyczny przy użyciu testu DIVA-5 dla dorosłych
- Diagnostyka psychologiczna przy użyciu baterii testów, takich jak test neuropsychologiczny MOXO, Niewerbalny Test Sortowania Kart Stroopa, test osobowości SCID-5 lub MMPI
- Omówienie diagnozy
Jeśli zauważasz u siebie trudności z koncentracją uwagi, nadruchliwość i impulsywność, warto zastanowić się nad diagnostyką ADHD
- Wczesna diagnoza ADHD zwiększa szanse na zatrudnienie i stabilność pracy, znacząco poprawiając jakość życia milionów ludzi na całym świecie.
- Identyfikacja mocnych i słabych stron uwagi umożliwia optymalizację strategii uczenia się i poprawę wyników w nauce u dzieci, młodzieży i dorosłych.

Naszym Klientom proponujemy profesjonalną diagnozę psychologiczną zarówno w formie stacjonarnej, jak i w formie online. Zapewniamy atmosferę bezpieczeństwa i pełnej dyskrecji.
Jesteśmy tu aby wspierać i rozwijać człowieka w całym jego cyklu życia.